The Pawlson Company\'s year-end balance sheet is shown below. Its cost of common
ID: 2742737 • Letter: T
Question
The Pawlson Company's year-end balance sheet is shown below. Its cost of common equity is 16%, its before-tax cost of debt is 10%, and its marginal tax rate is 40%. Assume that the firm's long-term debt sells at par value. The firm’s total debt, which is the sum of the company’s short-term debt and long-term debt, equals $1,096. The firm has 576 shares of common stock outstanding that sell for $4.00 per share. Calculate Pawlson's WACC using market-value weights. Round your answer to two decimal places. Do not round your intermediate calculations.
Assets Liabilities Liabilities And Equity
Cash $ 120 Accounts payable and accruals $ 10
Accounts receivable 240 Short-term debt 46
Plant and equipment, net 2,160 Inventories 360
Total assets $2,880 Long-term debt $1,050
Common equity 1,774
Total liabilities and equity $2,880
Explanation / Answer
WACC = D/(D+E) * Rd (1 - t) + E/ (D+E) * Re
D = Value of Debt = 1096
E = 576 * 4 = 2304
D+E = 1096+ 2304 =3400
Re = 16%
Rd = 10 (1- 0.40 ) = 6
WACC = 1096/3400 * 6 + 2304/3400 * 16 = 11.505%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.