The Paulson Company\'s year-end balance sheet is shown below. Its cost of common
ID: 1171198 • Letter: T
Question
The Paulson Company's year-end balance sheet is shown below. Its cost of common equity is 16%, its before-tax cost of debt is 8%, and its marginal tax rate is 40%. Assume that the firm's long-term debt sells at par value. The firm's total debt, which is the sum of the company's short-term debt and long-term debt; equals $1,165. The firm has 576 shares of common stock outstanding that sell for $4.00 per share. The data has been collected in the Microsoft Excel Online file below. Open the spreadsheet and perform the required analysis to answer the question below Open spreadsheet Calculate Paulson's WACC using market-value weights. Round your answer to two decimal places. Do not round your intermediate calculations Assets Liabilities And Equity 120 240 360 Plant and equipment, net 2,160 $2,880 Accounts payable and accruals Short-term debt Long-term debt Common equity Total liabilities and equity Cash $ 10 Accounts receivable $1,110 1,705 $2,880 Inventories Total assetsExplanation / Answer
Long-Term Debt Book Value = $ 1100, Since the long-term debt sells at par the market value of long-term debt is equal to its book value (balance sheet value) = $ 1100
Short-Term Debt = $ 55
Total Debt = D = $ 1165
Common Share Price = $ 4 and Number of shares outstanding = 576
Market value of common equity = E = 576 x 4 = $ 2304
Total Value = D + E = 1165 + 2304 = $ 3469
Debt Proportion = p(d) = 1165 / 3469 = 0.3358
Equity Proportion = p(e) = 0.6642
Before- Tax Cost of Debt = kd = 8 % and Cost of equity = ke = 16 %
Tax Rate = t = 40 %
WACC = kd x (1-t) x p(d) + ke x p(e) = 8 x (1-0.4) x 0.3358 + 16 x 0.6642 = 12.239 % or 12.24 % approximately.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.