Jeremy is evaluating the operational costs of the manufacturing processes for sp
ID: 2742034 • Letter: J
Question
Jeremy is evaluating the operational costs of the manufacturing processes for specific components of a wireless home security system. The same components are produced at plants in New York (NY) and Los Angeles (LA). The records for the last 3 years from NY report a fixed cost of $400,000 per year and a variable cost of $95 per unit in year 1, decreasing by $3 per unit per year. The LA reports indicate a fixed cost of $750,000 per year and a variable cost of $50 per unit, increasing by $4 per unit per year. If the trends continue, how many units must be produced in year 4 for the two processes break even?
Explanation / Answer
for NY
year 4 fixed cost = 400000
year 4 variable cost = 86
for LA
year 4 fixed cost = 750000
year 4 variable cost = 62
let x be the units produced
=>
400000 + 86x = 750000 + 62x
=>
x = 14583 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.