Ronen Consulting has just realized an accounting error that has resulted in an u
ID: 2741787 • Letter: R
Question
Ronen Consulting has just realized an accounting error that has resulted in an unfunded liability of $375, 000 due in 26 years. In other words, they will need $375, 000 in 26 years. Toni Flanders, the company's CEO, is scrambling to discount the liability to the present to assist in valuing the firm's stock. If the appropriate discount rate is 8 percent, what is the present wise of the liability? If the appropriate discount rate is B percent, the present value of the $375, 000 liability due in 26 years is $. (Round to the nearest cent.)Explanation / Answer
Solution.
Calculation of present value of future libility.
Future amount = 375,000
Time = 26 year
Discounting factore = 8%
Present value = $375,000 x 0.1352 = $50,700.66
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.