Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ronen Consulting has just realized an accounting error that has resulted in an u

ID: 1172645 • Letter: R

Question

Ronen Consulting has just realized an accounting error that has resulted in an unfunded liability of ?$390,000 due in 29 years. In other words, they will need $390,000 in 29 years. Toni Flanders, the company's CEO, is scrambling to discount the liability to the present to assist in valuing the firm's stock. If the appropriate discount rate is 8 percent, what is the present value of the liability?

If the appropriate discount rate is 8 percent, the present value of the $390,000 liability due in 29 years is ?$_____.? (Round to the nearest cent.)

Explanation / Answer

present value of the liability=$390,000*present value of the liability(8%,29)

=$390,000/1.08^29

=$390,000*0.107327519

which is equal to

=$41857.73(Approx).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote