PLEASE HELP ME!!!!!!! Part 1 (1 point): You wish to retire at age 50 and figure
ID: 2741777 • Letter: P
Question
PLEASE HELP ME!!!!!!!
Part 1 (1 point):
You wish to retire at age 50 and figure you need $75,000 per year in retirement in today’s dollars.
Assume that payments are at the beginning of the year (as opposed to monthly to simplify).
How much do you need when you turn 50 to meet your retirement dream?
Assume no increase in annual payments during retirement.
Also assume a life expectancy of 100 years (you will live to 100).
Also assume a discount rate of 5%
Part 2 (1 point):
What if inflation during retirement is 2% per year, how much do you now need?
Part 3 (2 point): You decided to purchase a shore house at age 40 for $500,000 all CASH - which you took out of your retirement savings - You obviously forgot about the 99 principles Due to insurance, utilities, taxes, etc; this will add $25,000 per year in retirement and same inflation assumption (assume 2%). How much does this add to your required amount at 50 in the above two parts. Hint: add the $25,000 to your expected cash flow in retirement Part 4 (1 points): Had you not bought the house at the shore at 40, how much would you have at age 50? Remember you have 10 years in your 40’s where you paid the $25,000 in costs plus the $500,000 you removed from the retirement account. Assume a discount rate of 5% (do not worry about inflation)
Explanation / Answer
Part 1.
Present value = PV(0.05,50,-75000,,1) in excel
Present value = 1437654.13
Part 2: . This is the amount required in retirement fund at the age 50.
Real discount rate = (1+nominal discount rate) / (1+inflation rate) - 1
Real discount rate = (1+0.05) / (1+0.02) - 1 = 0.0294
PV = PV(0.0294,50,7500,,1) in excel
PV = 2009297.75 - Amount required in retirement fund at the age of 50
Part 3:-
This increases expected cash flow in retirement by 25000
PV = PV(0.0294,50,100000,,1) = 2679063.67
It exceeds by 2679063.67 - 2009297.75 = 669765.9 from part 2.It exceeds by 2679063.67 - 1437654.13 = 1241409.543 from part 2.
Part 4:
At 50, without considering inflation, the amount in retirement fund = 1437654.13
but 500000+25000 is spent from this fund
So the remaining funds at the age of 50 = 1437654.13 - 500000 - 25000 = 912654.13
N 50 PMT 75000 Discount rate 0.05Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.