Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Landers Corporation needs to raise $1.90 million of debt on a 10-year issue.

ID: 2740189 • Letter: T

Question

The Landers Corporation needs to raise $1.90 million of debt on a 10-year issue. If it places the bonds privately, the interest rate will be 10 percent. Twenty five thousand dollars in out-of-pocket costs will be incurred. For a public issue, the interest rate will be 12 percent, and the underwriting spread will be 4 percent. There will be $110,000 in out-of-pocket costs. Assume interest on the debt is paid semiannually, and the debt will be outstanding for the full 10-year period, at which time it will be repaid. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.

a. For each plan, compare the net amount of funds initially available—inflow—to the present value of future payments of interest and principal to determine net present value. Assume the stated discount rate is 16 percent annually. Use 8.00 percent semiannually throughout the analysis. (Disregard taxes.) (Assume the $1.90 million needed includes the underwriting costs. Input your present value of future payments answers as negative values. Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places.) Private Placement Public Issue Net amount to Landers $ $ Present value of future payments Net present value $ $

b. Which plan offers the higher net present value? Private placement Public issue

Explanation / Answer

Private Issue

Net amount of funds that will be available = 19,00,000-25,000 = 18,75,000

PV of Future payments = PV@ of Future interest payments +PV of Principal repayment

                                       = ((PMT*((1-(1+r)^-n)/r))+FV/(1+r)^n

Semi-annual PMT= 19,00,000*10%/2= 95,000 ;Semi annual disc.rate= 8%; n=10*2=20 yrs.

                            = ((95000*((1-(1+0.08)^-20)/0.08))+1900000/(1+0.08)^20

                            = (95000*9.8181+1900000*0.2145) = 1340270

Public Issue:

Net amount of funds that will be available = 1900000 -(4% *1900000)- 110000 = 1714000

PV of Future payments = PV@ of Future interest payments +PV of Principal repayment

((PMT*((1-(1+r)^-n)/r))+FV/(1+r)^n

Semi-annual PMT= 19,00,000*12%/2= 1,14,000 ;Semi annual disc.rate= 8%; n=10*2=20 yrs.

((1,14,000*((1-(1+0.08)^-20)/0.08))+1900000/(1+0.08)^20

(1,14,000*9.8181+19,00,000*0.2145) = 1526813

       Private placement

      Public placement

Net amount to Landers

1875000

1714000

P.V.Of future payments

1340270

1526813

NPV

534730

187187

Ans b) Private placement offers higher NPV

       Private placement

      Public placement

Net amount to Landers

1875000

1714000

P.V.Of future payments

1340270

1526813

NPV

534730

187187

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote