The balance sheet for Chevelle Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2740085 • Letter: T
Question
The balance sheet for Chevelle Corp. is shown here in market value terms. There are 6,000 shares of stock outstanding. Instead of a dividend of $1.50 per share, the company has announced a share repurchase of $9,000 worth of stock. How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16))Explanation / Answer
1. Market price per share before repurchase = $505200 / 6000 = $84.20
No. of shares repurchased = $9000 / $84.20 = 106.888
No. of shares outstanding after repurchase = 6000 - 106.888 = 5893.11
2. Price per share after repurchase = Market value of equity / No. of shares after repurchase = 505200 / 5893.11 = $85.73
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.