The balance sheet for Chevelle Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2654475 • Letter: T
Question
The balance sheet for Chevelle Corp. is shown here in market value terms. There are 10,000 shares of stock outstanding.
Instead of a dividend of $1.60 per share, the company has announced a share repurchase of $16,000 worth of stock.
How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Market Value Balance Sheet Cash $ 45,300 Equity $ 515,300 Fixed assets 470,000 Total $ 515,300 Total $ 515,300
Explanation / Answer
Answer:
Calculation of shares outstanding after the repurchase:
Current Market value per share = $515300 / 10000 = $51.53
Value of shares repurchased = $16000
Hence Number of shares repurchased = 16000 / 51.53 = 310.50 Shares
Hence shares outstanding after the repurchase = 10000 – 310.50 = 9689.50 Shares
Price per share be after the repurchase = $51.53
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.