You buy a bond for S970 that has a coupon rate of 7.0% and a 9-year maturity. A
ID: 2738079 • Letter: Y
Question
You buy a bond for S970 that has a coupon rate of 7.0% and a 9-year maturity. A year later, the bond price is $1,120. (Assume a face value of $1,000 and annual coupon payments.) a. What is the new yield to maturity on the bond? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places) Yield to maturity b What is you rate of return over thae ya o not round intermediate calculations Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places Rate of returnExplanation / Answer
Ans:
Step-1:
Calculation of yield to maturity:
Face value = $1,000
Current market price = $1,120
Coupon rate = 7%
Maturity period = 9years
Formula:
YTM = Annual interest + Par value – market value / no of years to maturity / Par value + Market value / 2
Yield to maturity = 5.29%
Calculation of rate of return:
= interest earned / amount invested
= $150 / $970 = 15.46%
Step-2:
Each with face value = $2.65 million
Total asset worth = $4.30 million for both
B face value – asset worth
= $2.65 - $2.15
= 0.5 million
Step-3:
Calculate expected rate of return:
= stock price = 20 per share
Dividend per share = 2
= growth rate = 6%
= 16%
Calculate stock price:
= Rate of return * dividend per share
= 18.5% * 2
= 37
Step-4:
Calculate expected growth rate:
Sell share = $80
Dividend per share = $4
Expected rate of return = 15%
= $80 / 4 * 15%
= 3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.