Edwards Construction currently has debt outstanding with a market value of $350,
ID: 2737957 • Letter: E
Question
Edwards Construction currently has debt outstanding with a market value of $350,000 and a cost of 8 percent. The company has an EBIT of $28,000 that is expected to continue in perpetuity. Assume there are no taxes. a. What is the value of the company’s equity and the debt-to-value ratio? (Do not round intermediate calculations. Round your equity value to 2 decimal places (e.g., 32.16), and round your debt-to-value answer to 3 decimal places (e.g., 32.161).) Equity value $ Debt-to-value b. Assume that the company's growth rate is 2 percent. What is the value of the company’s equity and the debt-to-value ratio now? (Do not round intermediate calculations. Round your equity value to 2 decimal places (e.g., 32.16), and round your debt-to-value answer to 3 decimal places (e.g., 32.161).) Equity value $ Debt-to-value c. Assume that the company's growth rate is 4 percent. What is the value of the company’s equity and the debt-to-value ratio now? (Do not round intermediate calculations. Round your equity value to 2 decimal places (e.g., 32.16), and round your debt-to-value answer to 3 decimal places (e.g., 32.161).) Equity value $ Debt-to-value
Explanation / Answer
(a) interest payments = 0.08 ($350,000) = $28,000
which is equal to the EBIT, nothing left to the shareholders. so therefore value of equity will be zero, because the shareholders are not going to get anything that implies that the share holders needs some return in the form of investment. market value of the company’s debt is $350,000, the total value of the firm is equal to the market value of debt and the debt to value ratio is 1.
(b) EBIT for next year = $28,000 * 1.02 = $28,560
less: Interst amount =($28,000)
Amount available to shareholders = $ 560
Value of equity = 560 / ( 0.08 - 0.02) = 9,333
Total value of firm = 350,000 + 9333 = 359,333
Debt / value = 350,000 / 359,333 = 0.974
(c)
EBIT for next year = $28,000 * 1.04 = $29,120
less: Interst amount =($28,000)
Amount available to shareholders = $ 1,120
Value of equity = 560 / ( 0.08 - 0.04) = 28,000
Total value of firm = 350,000 + 28,000 = 378,000
Debt / value = 350,000 / 378,000 = 0.926
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.