Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Lenow’s Drug Stores and Hall’s Pharmaceuticals are competitors in the discount d

ID: 2737237 • Letter: L

Question

Lenow’s Drug Stores and Hall’s Pharmaceuticals are competitors in the discount drug chain store business. The separate capital structures for Lenow and Hall are presented next.

Complete the following table given earnings before interest and taxes of $13,000, $24,000, and $53,000. Assume the tax rate is 30 percent. (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places.)

  

What is the relationship between the EPS

of the two firms?

State the relationship between earnings per share and the level of EBIT.

If the cost of debt went up to 12 percent and all other factors remained equal, what would be the break-even level for EBIT?

  

Lenow Hall   Debt @ 10% $ 80,000 Debt @ 10% $ 160,000   Common stock, $10 par 160,000 Common stock, $10 par 80,000     Total $ 240,000    Total $ 240,000   Common shares 16,000 Common shares 8,000

Explanation / Answer

Solution:

a.

EBIT

Total Assets

EBIT/TA

Lenow EPS

Hall EPS

What is the relationship between the EPS

of the two firms?

13,000

240,000

5.42%

0.22

-0.26

Lenow’s EPS > Hall’s EPS

24,000

240,000

10%

0.7

0.7

Lenow EPS = Hall EPS

53,000

240,000

22.08%

1.97

3.24

Lenow EPS < Hall EPS

Calculations:

Lenow EPS = (EBIT – Interest – Taxes)/Number of shares

EPS = [13,000 – (10%*80,000)]*(1 – 0.3)/16,000 = 0.22

EPS = [24,000 – (10%*80,000)]*(1 – 0.3)/16,000 = 0.70

EPS = [53,000 – (10%*80,000)]*(1 – 0.3)/16,000 = 1.97

Hall EPS = (EBIT – Interest – Taxes)/Number of shares

EPS = [13,000 – (10%*160,000)]*(1 – 0.3)/8,000 = -0.26

EPS = [24,000 – (10%*160,000)]*(1 – 0.3)/8,000 = 0.70

EPS = [53,000 – (10%*160,000)]*(1 – 0.3)/8,000 = 3.24

b- 1.

EBIT/TA rate = 10%

b-2.

Cost of debt = 10%

b-3:

EPS is unaffected by financial leverage when the pre-tax return on assets (EBIT/TA) equals the cost of debt.

c) At the EBIT break-even level:

EBIT/TA = Cost of debt

EBIT = Cost of debt x TA

EBIT = 0.22 x 240,000

EBIT = $52,800

EBIT

Total Assets

EBIT/TA

Lenow EPS

Hall EPS

What is the relationship between the EPS

of the two firms?

13,000

240,000

5.42%

0.22

-0.26

Lenow’s EPS > Hall’s EPS

24,000

240,000

10%

0.7

0.7

Lenow EPS = Hall EPS

53,000

240,000

22.08%

1.97

3.24

Lenow EPS < Hall EPS

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote