Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.) You purchase a bond with an invoice price of $1,319. The bond has a coupon r

ID: 2736599 • Letter: 1

Question

1.) You purchase a bond with an invoice price of $1,319. The bond has a coupon rate of 6.25 percent, a face value of $1,000, and there are two months to the next semiannual coupon date. What is the clean price of this bond?

2.)Far Side Corporation is expected to pay the following dividends over the next four years: $11, $9, $5, and $2. Afterward, the company pledges to maintain a constant 5 percent growth rate in dividends forever.

If the required return on the stock is 11 percent, what is the current share price? (Do not round your intermediate calculations.)

2.)Far Side Corporation is expected to pay the following dividends over the next four years: $11, $9, $5, and $2. Afterward, the company pledges to maintain a constant 5 percent growth rate in dividends forever.

If the required return on the stock is 11 percent, what is the current share price? (Do not round your intermediate calculations.)

Explanation / Answer

Answer:1) Clean price=$1298.17

Accrued interest = $62.5/2 × (6-2)/6 = $20.83

And we calculate the clean price as:

Clean price = Dirty price – Accrued interest

= $1319 – 20.83 = $1298.17