1.) You place a photographic slide in front of a converging (convex) lens with a
ID: 1271773 • Letter: 1
Question
1.)You place a photographic slide in front of a converging (convex) lens with a 2.59 cm focal length and it forms an image 12.1 cm from the slide.
(a) If the image is real, determine the distance from the lens to the slide. Enter the smallest value first and the largest value second. If there is only one value, enter "none" for the smallest value.
smallest value ans? cm
largest value ans? cm
(b) If the image is virtual, determine the distance from the lens to the slide. Enter the smallest value first and the largest value second. If there is only one value, enter "none" for the smallest value. smallest value ans? cm largest value ans? cm
2.)
You are examining a recent acquisition for your stamp collection through a hand-held reading glass (a converging lens). Determine the focal length of the lens, if when the reading glass is 2.82 cm from the stamp the image of the stamp appears to be five times the size of the actual stamp.
ans? cm
3.) (a) If the converging lens in a slide projector has a focal length of 114.00 mm and the slide is located 117 mm from the lens, determine the distance from the lens to the screen.
ans? m
(b) Determine the dimensions of the image of the slide, if the slide measures 27.0 mm wide
Explanation / Answer
1) f = 2.59 cm....
u+v= 12.1 cm...
v=12.1-u
(1/u) = (1/v)-(1/f)......
u = (f*v)/(f-v)...
u = 2.59*(12.1-u)/(2.59-12.1+u)....
u = (31.339-2.59u)/(u-9.51)....
u^2-9.51u +2.59u-31.339 = 0...
u^2-6.92u-31.339 = 0.....
largest is 10.04 cm and smallest is -3.12 cm
2) u = 2.82 cm....
h' = 5*h....
-v/u = h'/h....
v = -5*u = -5*2.82 =-14.1 cm...virtual image...
f = u*v/(u+v) = 2.35 cm....
3) f= 114 mm
u = 117mm...
v =?
v = u*f/(u+f) = 117*114/(117+114) = 57.75 mm = 0.05775m....
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.