David Abbot is interested in purchasing a bond issued by Sony. He has obtained t
ID: 2736591 • Letter: D
Question
David Abbot is interested in purchasing a bond issued by Sony. He has obtained the following information on the security:
SONY BOND
Par Value $1000 Coupon Interest Rate 6% Tax bracket 20%
Cost $ 920 Years to maturity 10
Answer the following questions.
a. calculate the before-tax cost of the Sony bond using the bonds yield to maturity (answer must be %)
b. Calculate the after-tax cost of the Sony bond given the corporate tax bracket.
In order to get full points you must answer first and show your work. Thanks!!
Explanation / Answer
a) YTM = (60 + 80/10) / 960 = 7.08%
b) After Tax = 7.08% (1-0.20) = 5.67%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.