David Abbot is interested in purchasing a bond issued by Sony. He has obtained t
ID: 2700674 • Letter: D
Question
David Abbot is interested in purchasing a bond issued by Sony. He has obtained the following information on the security:
SONY BOND
Par Value $1000 Coupon Interest Rate 6% Tax bracket 20%
Cost $ 930 Years to maturity 10
Answer the following questions.
a. calculate the before-tax cost of the Sony bond.
b. Calculate the after-tax cost of the Sony bond given David's tax bracket.
In order to get full points you must answer first and show your work. Thanks!!
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Before Tax Cost of Bond:
Nper = 10 Years
PMT = 1000*.06 = 60
PV = 930
FV = 1000
Before Tax Cost of Bond =Rate(10, 60, -930, 1000) = 7%
Part B:
After Tax Cost of Bond = 7*(1 - .20) = 5.6%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.