Bryant Company has obtained the following data about a possible planned investme
ID: 2736421 • Letter: B
Question
Bryant Company has obtained the following data about a possible planned investment:
Cost $270,000
Terminal salvage value in 8 years $10,000
Annual cash oprtating savings for 8 years: $50,000
Estimated useful life in years: 8
Minimum desired rate of return: 10%
Present value of ordinary annuity, 10%, 8 periods: 5.3349
Present value of one, 10%, 8 periods: 0.4665
The company uses straight-line depreciation method. Ignore income taxes.
The cash operating savings of $50,000 do not include depreciation expense.
Required:
A) Compute the net present value of the investment.
B) Compute the payback period.
C) Compute the accounting rate of return using the initial required investment.
Explanation / Answer
Since there is no income tax, the depreciation expense shall be irrelevant for calculation of net present value.
A)
Present value of annual cash savings = $50,000*5.3349 = $266,745
Present value of salvage value = $10,000 * 0.4665 = $4,665
Net present value = - Initial investment + present value of annual cash inflows + present value of salvage value = -$270,000 + $266,745 + $4,665 = $1,410
B)
Payback period = Initial investment / Annual cash inflows = $270,000/$50,000 = 5.40 years
C)
Annual savings = $50,000
Annual Depreciation expense = Initial investment/Useful life = $270,000/8 years = $33,750
Net annual incremental accounting income = $50,000 - $33,750 = $16,250
Accounting rate of return = $16,250/$270,000 = 0.0602 = 6.02%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.