Bruno Corporation is involved in the business of injection molding of plastics.
ID: 2560560 • Letter: B
Question
Bruno Corporation is involved in the business of injection molding of plastics. It is considering the purchase of a new computer-aided design and manufacturing machine for $431,100. The company believes that with this new machine it will improve productivity and increase quality, resulting in an increase in net annual cash flows of $98,984 for the next 6 years. Management requires a 10% rate of return on all new investments. Click here to view PV table.
1.Calculate the internal rate of return on this new machine. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 10. For calculation purposes, use 5 decimal places as displayed in the factor table provided.) Internal rate of return %
2.Should the investment be accepted? The investment be accepted.
Explanation / Answer
Cost of the machine = $431,100
Net annual cash flows = $98,984 for 6 years
Required rate = 10%
Internal Rate of return factor = Investment required / Net Annual Cash Inflow
= 431,100 / 98,984 = 4.35524
Now see IRR factor of 4.35524 in 6 years line of PV annuity factor table. The corresponding rate is 10% for 6 years.
So, IRR is 10%.
Yes , the project should be accepted as IRR is 10% which is equal to the required rate of return on all new investments by the management.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.