Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corporation. Vandell has
ID: 2735077 • Letter: H
Question
Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corporation. Vandell has 1 million shares outstanding and a target capital structure consisting of 30% debt. Vandell's debt interest rate is 7.5%. Assume that the risk-free rate of interest is 3% and the market risk premium is 5%. Both Vandell and Hastings face a 35% tax rate. Vandell's free cash flow (FCF0) is $1 million per year and is expected to grow at a constant rate of 5% a year; its beta is 1.20. What is the value of Vandell's operations? (Hint: Use the corporate valuation model.) Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations. If Vandell has $8.05 million in debt, what is the current value of Vandell's stock? (Hint: Use the corporate valuation model.) Round your answer to the nearest cent. Do not round intermediate calculations.
Explanation / Answer
Cost of debt = 7.5(1-0.35) = 4.875%
Cost of equity = Rf + Beta x Risk Premium
= 3 + (1.20 x 5)
= 9%
WACC = (Cost of debt x Weight of debt) + (Cost of equity x Weight of equity)
= (4.875 x 0.30) + (9 x 0.70)
= 7.7625%
WACC is the appropriate discount rate.
Value of operations = FCF0(1+g) / (WACC - g)
= 1000000(1.05) / (0.07625-0.05)
= $40000000
Current value of stock = 40000000 - 8050000 = $3195000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.