Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corporation. Vandell has
ID: 2734152 • Letter: H
Question
Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corporation. Vandell has 1 million shares outstanding and a target capital structure consisting of 30% debt. Vandell's debt interest rate is 7.5%. Assume that the risk-free rate of interest is 3% and the market risk premium is 5%. Both Vandell and Hastings face a 35% tax rate. Vandell's free cash flow (FCF0) is $1 million per year and is expected to grow at a constant rate of 5% a year; its beta is 1.20. What is the value of Vandell's operations? (Hint: Use the corporate valuation model.) Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations. If Vandell has $8.05 million in debt, what is the current value of Vandell's stock? (Hint: Use the corporate valuation model.) Round your answer to the nearest cent. Do not round intermediate calculations.
Explanation / Answer
Cost of equity = Rf + Beta x Risk premium
= 3 + 1.20x5
= 9%
WACC = [Cost of debt (1-tax rate) x Debt%] + [Cost of equity x Equity%]
= [7.5(1-0.35)x30%] + [9x70%]
= 7.7625%
Value of operations at t-0 = FCFO(1+g) / (WACC-g)
= 1000000(1.05) / (0.07625-0.05)
= $40,000,000
= $40 million
If Vandell has $8.05 million in debt, current value of Vandell's stock = 40 million - 8.05 million = $31.95 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.