Suppose that firm A is considering entering a business similar to firm B, a rela
ID: 2734729 • Letter: S
Question
Suppose that firm A is considering entering a business similar to firm B, a relatively small firm in a single line of business. Firm A is currently financed with 65 % debt and 35 % equity. Firm B, the pure-play firm, has a of 0.85 and is financed with 45% debt and 55 % equity. Firm B’s marginal tax rate is 34 % and firm A’s marginal tax rate is 39 %. If the riskless rate is 3 % and the market return is 8 %, estimate firm A’s cost of equity for the new business using the CAPM.
Check Answer: Firm A’s Cost of Equity = 8.89%
Explanation / Answer
Solution.
.Calculation of Cost of equity.
Riskfree rate = 3%
Market return = 8%
Beta of firm B = 0.85
Beta of Firm A = 1.179
Cost of Equity = 3% + 1.179 ( 3% - 8% )
= 8.89%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.