A share of stock with a beta of .85 now sells for $58. Investors expect the stoc
ID: 2733973 • Letter: A
Question
A share of stock with a beta of .85 now sells for $58. Investors expect the stock to pay a year-end dividend of $2. The T-bill rate is 4%, and the market risk premium is 7%.
At what price will the stock reach an “equilibrium” at which it is perceived as fairly priced today? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
A share of stock with a beta of .85 now sells for $58. Investors expect the stock to pay a year-end dividend of $2. The T-bill rate is 4%, and the market risk premium is 7%.
Explanation / Answer
a. Required rate of return = 4% + 0.85 * 7%
= 9.95%
Now,
$58 = $2 / (9.95% - growth rate)
=> growth rate = 6.50%
One year hence, the stock value = $2 * (1+6.50%) / (9.95%-6.50%)
= $61.74
So, the stock is a bad buy and the investors will not invest.
b. Stock price = $61.74
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.