You are given the following information: EBIT (for firms L and U in perpetuity)
ID: 2732918 • Letter: Y
Question
You are given the following information: EBIT (for firms L and U in perpetuity) = $300,000; corporate tax rate (T) = 30%; cost of equity for firm U (Ksu or rsu) = 10%; cost of debt for firm L (Kd or rd) = 8%; level of debt for firm L (D) = $1,200,000.
What are the values of firm L (VL) and firm U (Vu), respectively, using the M&M theory with corporate taxes (T= 30)?
$2,460,000 (L), $1,200, 000 (U)
$2,100,000 (L), $2,100, 000 (U)
$2,460,000 (L), $2,460, 000 (U)
$2,460,000 (L), $2,100, 000 (U)
1.$2,460,000 (L), $1,200, 000 (U)
2.$2,100,000 (L), $2,100, 000 (U)
3.$2,460,000 (L), $2,460, 000 (U)
4.$2,460,000 (L), $2,100, 000 (U)
Explanation / Answer
Value of Firms L & U using M&M theory
Value of Firm U(Vu)
Cost of Equity (Ksu)=10%
EBIT = $300000
Tax = 30%
Vu =300000*(1-0.30) / 0.10 =$2100000
Value of Firm L(VL)
EBIT = $300000
Tax = 30%
Cost of Debt (Kd) =8%
Amount of Debt = $1200000
VL =Vu +Tax rate * Value of Debt
=2100000+1200000*30% =2460000
Option 4 Is correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.