You are given the following information for Smashville, Inc. During the year, Sm
ID: 2640277 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Smashville, Inc.
During the year, Smashville, Inc., had 17,000 shares of stock outstanding and depreciation expense of $15,000. Calculate the book value per share, earnings per share, and cash flow per share. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Cost of goods sold: $ 234,000 Investment income: $ 2,600 Net sales: $ 397,000 Operating expense: $ 92,000 Interest expense: $ 7,400 Dividends: $ 12,000 Tax rate: 40 %
Explanation / Answer
1. Net assets = 21,000 + 42,000 + 131,000 + 46,000 + 47,000 - 20,000 - 22,000 - 5,000 = $240,000
Book value per share = Net assets / no. shares outstanding = 240,000 / 17,000 = $14.12 per share
2. Earnings after tax(EAT) = (397,000 - 234,000 - 7,400) * (1 - 0.4) = $93,360
Earnings per share = EAT / no. shares outstanding = 93,360 / 17,000 = $5.49 per share
3. Cash flow per share = (EAT + Depreciation) / no. shares outstanding = (93,360 + 15,000) / 17,000 = $6.37 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.