Fox & Co. invests $630,000 in a project expected to earn a 12% annual rate of re
ID: 2732671 • Letter: F
Question
Fox & Co. invests $630,000 in a project expected to earn a 12% annual rate of return. The earnings will be reinvested in the project each year until the entire investment is liquidated 10 years later. What will the cash proceeds (rounded) be when the project is liquidated?
1,956,700
1,966,700
1,976,700
1,986,700
1,996,700
What is the amount of money (rounded) that can be borrowed today with a single future payment of $40 in three years at 4% interest?
33,560
35,560
37,560
39,560
41,560
Thanks!
Explanation / Answer
(1.) Present Principal (P) = $630,000
Annual Rate of Return (r) = 12% = 0.12
Duration of the investment (n) = 10 years
Amount of cash proceeds on liquidation (A) = P (1 + r)n = $ 630,000 * (1.12)10 = $ 1,956,684.37
= 1,956,700 (rounded).
(2.) Amount of future payment (A) = $ 40
Annual Rate of Interest (r) = 4% = 0.04
Duration of the loan (n) = 3 years
Present Borrowing (P) = A / (1 + r)n = $ 40 / (1.04)3 = $ 35.559
= 35,560 (rounded).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.