The Dakota Corporation had a 2015 taxable income of $30,500,000 from operations
ID: 2731652 • Letter: T
Question
The Dakota Corporation had a 2015 taxable income of $30,500,000 from operations after all operating costs but before (1) interest charges of $8,300,000; (2) dividends received of $730,000; (3) dividends paid of $5,150,000; and (4) income taxes.
Use the tax schedule in Table 2.3 to calculate Dakota’s income tax liability. (Round your answer to the nearest dollar amount.)
What are Dakota’s average and marginal tax rates on taxable income? (Round your answers to the nearest whole percent.)
a.Use the tax schedule in Table 2.3 to calculate Dakota’s income tax liability. (Round your answer to the nearest dollar amount.)
Explanation / Answer
a) Taxable income = $(30,500,000 - 8,300,000) = $22,200,000
Tax Liability (A) = 6,416,667 + 35% of 3,866,667 = $7,770,000
Tax on Dividend Paid (B) = 15% on $5,150,000 = $772,500
Income tax liability = $(7,770,000 + 772,500) = $8,542,500
b) Average Tax rate = 8,542,500 / (22,200,000 + 5,150,000) = 31.23%
Marginal Tax rate = 35%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.