A large food-processing corporation is considering using laser technology to spe
ID: 2729759 • Letter: A
Question
A large food-processing corporation is considering using laser technology to speed up and eliminate waste in the potato-peeling process. To implement the system, the company anticipates needing $2.5 million to purchase the industrial-strength lasers. The systems will save $1,200,000 per year in labor and materials. However, it will require an additional operating and maintenance cost of $275,000. Annual income taxes will also increase by $145,000. The system is expected to have a 10-year service life and will have a salvage value of about $225,000. If the company’s MARR is 10%, justify the economics of the project based on:
(a) PE method
(b) FE method
(c) AE method
Explanation / Answer
Solution:
a) PE Method:
(P/A, i%, n)
P = A [((1 + i)n - 1) / ( i (1+i)n )]
(P/F, i%, n)
P = F [(1 + i)-n]
PE (10%) = -2,500,000 + [1,200,000 - 275,000 - 145,000] (P/A, 10%, 10) + 225,000 (P/F, 10%, 10)
= -2,500,000 + 780,000 [((1 + 0.10)10 - 1) / (0.10 (1 + 0.10)10)] + 225,000 [(1 + 0.10)-10]
= -2,500,000 + 780,000 (6.1445) + 225,000 (0.3855)
= -2,500,000 + 4,792,712 + 86,738
= 2,379,451
b) FE method:
(F/P, i%, n)
F = P [(1 + i)n]
FE (10%) = 2,379,451 [(1 + 0.10)10]
= 2,379,451 (2.5937)
= 6,171,581
c) AE method:
(A/P, i%, n)
A = P [(i (1 + i)n) / ((1+i)n - 1)]
AE (10%) = 2,379,451 [(0.10 (1 + 0.10)10) / ((1 + 0.10)10 - 1)]
= 2,379,451 (0.1627)
= 387,249
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.