Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Land’o’Toys is a profitable, medium-sized, retail company. Several years ago, it

ID: 2729605 • Letter: L

Question

Land’o’Toys is a profitable, medium-sized, retail company. Several years ago, it issued a 6.5 percent coupon bond, which pays interest semiannually. The bond will mature in 10 years and is currently priced in the market as $1,037.19. The average yields to maturity for 10-year corporate bonds are reported in the following table by bond rating. Bond Rating Yield (%) Bond Rating

Bond Rating

Yield (%)

Bond Rating

Yield (%)

AAA

5.4

BB

7.3

AA

5.7

B

8.2

A

6.0

CCC

9.2

BBB

6.5

CC

10.5

C

12.0

D

14.5

Periodically, one company will purchase another by buying all of the target firm’s stock. The bonds of the target firm continue to exist. The debt obligation is assumed by the new firm. The credit risk of the bonds often changes because of this type of an event.

Suppose that the firm Treasure Toys makes an announcement that they are purchasing Land’o’Toys. Due to Treasure Toy’s projected financial structure after the purchase, Standard & Poor’s states that the bond rating for Land’o’Toys bonds will change to BB.

a. Compute the yield to maturity of Land’o’Toys bonds before the purchase announcement and use it to determine the likely bond rating.

b. Assume the bond’s price changes to reflect the new credit rating. What is the new price? Did the price increase or decrease?

c. What is the dollar change and percentage change in the bond price?

d. How do the bond investors feel about the announcement?

e. Explain the positives and negatives of purchasing a company.

Bond Rating

Yield (%)

Bond Rating

Yield (%)

AAA

5.4

BB

7.3

AA

5.7

B

8.2

A

6.0

CCC

9.2

BBB

6.5

CC

10.5

C

12.0

D

14.5

Explanation / Answer

Answer: a.

YTM: N=20, PV=-1,037.19, PMT=32.50, FV=1000   CPT I = 3.00%, YTM = 3.00% × 2 = 6.00%

This bond is likely rated as an “A”.

Answer:b

The new YTM will likely be 7.3% annually, so the price will change to:

N=20, I=3.65, PMT=32.50, FV=1000   CPT PV = -943.91

The price decreased because it got riskier.

Answer:c

The price change would be $943.91 $1,037.19 = -$93.28

The change as a percentage would be -$93.28 ÷ $1,037.19 = -8.99%

Answer:d . In a firm buyout, the stock holders of the target firm earn a nice profit. However, the bondholders of the target firm can be unhappy if the new combined firm has a worse bond rating, like in this case.