Dean Computer Services provides services to corporate and individual customers.
ID: 2729508 • Letter: D
Question
Dean Computer Services provides services to corporate and individual customers. During the month of June, the corporate business segment provided services to 300 customers and earned $80,000 in revenue. The individual business segment provided services to 200 customers and earned $45,000 in revenue. The variable costs for the corporate and individual business segments amounted to $32,000 and $25,000, respectively. In addition, the fixed costs of the company amounted to $8,500. The contribution margin ratios of the corporate segment and individual segment are ________, respectively. (Round your answers two decimal places.)
Select one:
A. 40.00% and 55.56%
B. 106.67% and 25.00%
C. 60.00% and 44.44%
D. 40.00% and 44.44%
Explanation / Answer
Contribution margin ratio = Sales - Variable costs / Sales * 100
1) Corporate segment = 80000 - 32000 / 80000 * 100 = 48000 / 80000 * 100 = 60 %
2) Individual segment = 45000 - 25000 / 45000 * 100 = 20000 / 45000 * 100 = 44.44 %
Conclusion:- The contribution margin ratios of the corporate segment and individual segment are 60 % and 44.44 % respectively. [ Option C].
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.