Deadline 3uUnerts : 100% until Tuesday, April 10 at 8:00 AM Cumulative Problem 1
ID: 2037011 • Letter: D
Question
Deadline 3uUnerts : 100% until Tuesday, April 10 at 8:00 AM Cumulative Problem 13 2 A compound microscope has a tube length of 21.0 cm (D in class notes) and an objective lens of focal length 7.0 cm. 1) If it is to have a magnifying power of 200x, what should be the focal length of the eyepiece? Assume a near point of 25 cm. (Express your answer to two significant figures.) 0.37 m Submit You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 9 more submissions for this question. Your submissions: 0.37 Computed value: 0.37 Feedback: Right answer ! Submitted: Friday, April 6 at 2:54 PM 2) If the final image is viewed at infinity, how far from the objective should the object be placed? (Express your answer to two significant figures.) cm Subrnit 10.60 You currently have 9 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 1 more submissions for this question.
Explanation / Answer
Given,
L = 21 cm ; fo = 7 cm ; M = 200 x
1)We know that
M = L D/fo fe
200 = 21 x 25/7 x fe
fe = 0.38
B)i = L - fe
i = 21 - 0.38 = 20.62 cm
We know from lens eqn
1/f = 1/i + 1/o
o = 20.62 x 7/(20.62 - 7) = 10.59 cm
Hence, o = 10.59 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.