Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash sa
ID: 2729495 • Letter: O
Question
Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.88 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 3 percent per year indefinitely. The firm has a target debt–equity ratio of .85, a cost of equity of 12.8 percent, and an aftertax cost of debt of 5.6 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual projects the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of +2 per cent to the cost of capital for such risky projects. What is the maximum initial cost of company would be willing to pay for the project?
Maximum cost:
Explanation / Answer
The debt to equity ratio = D/E = 0.85
D = 0.85E
If E =1, D = 0.85
Weight of equity = 1/1.85 = 0.5405
Weight of debt = 1-0.5405 = 0.4595
Cost of equity = 12.8%
After tax cost of debt = 5.6%
Cost of capital = 0.5405*12.8 + 0.4595*5.6 = 9.4916 %
Risk adjusted cost of capital = 9.4916 +2 = 11.4916%
Now the PV of the growing annuity = C1/(r-g)
C1 = Cash flow next year = 1,880,000 *1.03 = 1,936,400
r = 0.114916
g = 0.03
So PV of the growing annuity = 1,936,400/(0.114916-0.03) = 22,803,712
The maximum initial cost, company is willing to pay is $22,803,712 (22.8 million)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.