Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash sa
ID: 2713879 • Letter: O
Question
Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.90 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 1 percent per year indefinitely. The firm has a target debt–equity ratio of .75, a cost of equity of 13.0 percent, and an aftertax cost of debt of 5.8 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual projects the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of +2 per cent to the cost of capital for such risky projects.
What is the maximum initial cost of company would be willing to pay for the project?
Explanation / Answer
D/E = 0.75
(D/A)/(D/E) = 0.75
(D/A) = 0.75 * (1 - D/A)
D/A = 0.4285
E/A = 1 -D/A = 1 - 0.4285 = 0.5714
WACC = D/A * after tax cost of debt + D/E * cost of equity + adjustment factor
= 0.4285 * 5.8 + 0.5714*13 + 2 = 11.9138%
Max initial cost = 1st year after tax saving /( WACC - growth rate)
= 1.9/(0.119138 - 0.01) = 17.40915m
WACC =
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.