Suppose you bought a 7.4 percent (annually) coupon bond one year ago for $900. T
ID: 2728074 • Letter: S
Question
Suppose you bought a 7.4 percent (annually) coupon bond one year ago for $900. The bond sells for $940 today. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Assuming a $1,000 face value, what was your total dollar return on this investment over the past year?
Total dollar return
b. What was your total nominal rate of return on this investment over the past year?
Nominal rate of return
If the inflation rate last year was 2 percent, what was your total real rate of return on this investment?
a.Assuming a $1,000 face value, what was your total dollar return on this investment over the past year?
Total dollar return
b. What was your total nominal rate of return on this investment over the past year?
Nominal rate of return
c.If the inflation rate last year was 2 percent, what was your total real rate of return on this investment?
Real rate of returnExplanation / Answer
dollar return=[(coupon +final value)-intial]
coupon=7.4%*1000=74
=(74+940)-900
=$114
rate of return=[(coupon +final value)/intial]-1
=12.67%
c)(1+nominal)=(1+real)*(1+inflation)
(1+12.67%)=(1+x)*(1+2%)
x=9.39%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.