Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Jake the Dog, Inc is investing in a new portable iguana killing machining that w

ID: 2727144 • Letter: J

Question

Jake the Dog, Inc is investing in a new portable iguana killing machining that will cost $200,000. The machine has a useful life of 6 years and falls in the 5-year property class of the depreciation purposes. The IRS MACRS schedule for the six years is (1) 20% (2) 32% (3) 19.2% (4) 11.52% (5) 11.52% (6) 5.76%. It will generate $50,000 per years of savings for Jake and can be sold for $50,000 at the end of the 6-year period, Jake's corporate tax rate is 34%. In addition, Jake has 2000 outstanding 9% annual coupon bonds with a $1000 par value. 20 years to maturity and a price of $1085. Jake also has 60,000 shares of common stock outstanding that is selling for $45 per share. This stock has a beta of 2.45, the expected market return is 12% and the risk-free rate is 5%. Finally, Jake has 36,000 shares preferred stock outstanding that pays a 5.5% divided and sells for $40 per share. What is Jake's WACC?

Explanation / Answer

Ans:

Calculation of WACC:

Machine cost = $200,000

Machine Use full years = 6 years

Every generate savings = $50,000

Total savings in 5 years = $250,000 + sold in 6th year

= $250,000 + $50,000

= $300,000

Calculation of Cost of equity:

re

=

rf

+

×

(rm rf)

= 5 + 2.45 * (12 – 5)

= 5 + 17.15

= 22.15

Jake has 60,000 shares @ 45 per share

= $2,700,000

Outstanding = $2,000

Jake has 36,000 share @ 40 per share

= $1,440,000

Outstanding pays = 5.5 %

= 1,440,000 * 5.5

$79,200

Calculation of yield to maturity:

Bond par value = $1000

Coupon rate = 9%, period = 20years

Price = $1085

Calculating WACC can be expressed in the following formula:

Where:
Re = cost of equity
Rd = cost of debt
E = market value of the firm's equity
D = market value of the firm's debt
V = E + D = total market value of the firm’s financing (equity and debt)
E/V = percentage of financing that is equity
D/V = percentage of financing that is debt
Tc = corporate tax rate

= $2,700,000/$4,140,000 * $45 + $1,440,000 / $4,140,000 * $40 (1-0.34)

= 0.652 * $45 + 0.347 * $40 (0.66)

= $29.34 + $13.88 (0.66)

= $38.5008

re

=

rf

+

×

(rm rf)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote