Jaime is going to purshase two stocks to form the initial holdings in is portfol
ID: 2779547 • Letter: J
Question
Jaime is going to purshase two stocks to form the initial holdings in is portfolio. Iron stock has an expected return of 15%, while Copper stock has an expected return of 20%. If Jaime plans to invest 30% of his funds in Iron and the remainder in Copper, what will be the expected return from his portafolio? What if Jaime invests 70% of his funds in Iron stock?
(CAPM) The market risk premium is 6% and the risk free market is 5%. If the expected retuen on a bond is 6.5%, what is its beta? Show your work.
Explanation / Answer
Expected retuurn = 15x0.3 + 20x0.7 = 18.5%
Expected return if 70% is invested in Iron = 15x0.7 + 20x0.3 = 16.5%
expected return = risk free rate + beta(market rate - risk free rate)
0.065 = 0.05 + beta (0.06-0.05)
0.015 = beta x 0.01
1.5 = beta
Beta measures the degree of risk of an asset.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.