A collar is established by buying a share of stock for $50, buying a six-month p
ID: 2726891 • Letter: A
Question
A collar is established by buying a share of stock for $50, buying a six-month put option with exercise price $45, and writing a six-month call option with exercise price $55. Based on the volatility of the stock, you calculate that for an exercise price of $45 and maturity of six months, N(d1) = .60, whereas for the exercise price of $55, N(d1) = .35.
What will be the gain or loss on the collar if the stock price increases by $1? (Input the amount as a positive value. Round your answer to 3 decimal places.)
A collar is established by buying a share of stock for $50, buying a six-month put option with exercise price $45, and writing a six-month call option with exercise price $55. Based on the volatility of the stock, you calculate that for an exercise price of $45 and maturity of six months, N(d1) = .60, whereas for the exercise price of $55, N(d1) = .35.
Explanation / Answer
Value of share of stock=$50
Exercise price of 6 month put option X=$45
Exercise price of 6 month call option Y=$55
N(d1)= Exercise price $45 of 6 month put option =0.06
N(d2)= Exercise price $55 of 6 month call option =0.35
Price increase by $1
We buy stock at $ 50
Delta=1
X=$45
N(d1)-1
=0.60-1
=-0.4
Y=$55
-N(d1)=0.35
Total=0.25
When the stock price increase by $1.than the gain in collar$0.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.