Suppose you purchase 1,300 shares of stock at $53 per share with an initial cash
ID: 2726282 • Letter: S
Question
Suppose you purchase 1,300 shares of stock at $53 per share with an initial cash investment of $30,000. The call money rate is 5 percent and you are charged a 1.5 percent premium over this rate.
Calculate your return on investment one year later if the share price is $61. Suppose instead you had simply purchased $30,000 of stock with no margin. What would your rate of return have been now? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Calculate your return on investment one year later if the share price is $53. Suppose instead you had simply purchased $30,000 of stock with no margin. What would your rate of return have been now? (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Calculate your return on investment one year later if the share price is $37. Suppose instead you had simply purchased $30,000 of stock with no margin. What would your rate of return have been now?(Negative amounts should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Suppose you purchase 1,300 shares of stock at $53 per share with an initial cash investment of $30,000. The call money rate is 5 percent and you are charged a 1.5 percent premium over this rate.
Explanation / Answer
a)interest on loan =(5%+1.5%)*((1300*53)-30,000)
=$2528.5
After sale proceddings=1300*61=$79,300
Return=(79300-(1300*53)-2528.5)/30000
=26.24%
with out margin
rate of return =(61-53)/53= 15.1%
b)
interest on loan =(5%+1.5%)*((1300*53)-30,000)
=$2528.5
After sale proceddings=1300*53=$68,900
Return=(68900-(1300*53)-2528.5)/30000
=-8.43%
with out margin
rate of return =(53-53)/53= 0%
c)
interest on loan =(5%+1.5%)*((1300*53)-30,000)
=$2528.5
After sale proceddings=1300*37=$48,100
Return=(48100-(1300*53)-2528.5)/30000
=-77.76%
with out margin
rate of return =(47-53)/53= -30.19%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.