Suppose you operate a 100 W lamp continuously for 1 week whenthe power utility r
ID: 1739237 • Letter: S
Question
Suppose you operate a 100 W lamp continuously for 1 week whenthe power utility rate is 20cents/kWh. Show that this costs$3.36. _________________ I know that a kW=1000W. The lamp can operate for 10 hours to reach 1kw which wouldcost .20cents. 100W lamp * 10 hours = 1000W or 1 kW. $3.36/.2=16.8 16.8 hours @ .20cents per hour Is this how you would figure this? I can't find anythinglike it in the book. Suppose you operate a 100 W lamp continuously for 1 week whenthe power utility rate is 20cents/kWh. Show that this costs$3.36. _________________ I know that a kW=1000W. The lamp can operate for 10 hours to reach 1kw which wouldcost .20cents. 100W lamp * 10 hours = 1000W or 1 kW. $3.36/.2=16.8 16.8 hours @ .20cents per hour Is this how you would figure this? I can't find anythinglike it in the book.Explanation / Answer
Total energyconsumed E = Power* time = 100 * 1 * 7 * 24 *3600 = 6.048 *107 J 1kWh = 3.6 *106 J => E = 6.048* 107 / 3.6 *106 = 16.8 kWh Cost = rate *energy consumed = 0.20 *16.8 = $ 3.36Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.