QUESTION 10 Consider the following results of a multiple regression model of dol
ID: 2726247 • Letter: Q
Question
QUESTION 10
Consider the following results of a multiple regression model of dollar price of unleaded gas (dependent variable) and a set of independent variables: price of crude oil, value of S&P500, price U.S. Dollars against Euros, personal disposal income (in million of dollars) :
R-Square = 97%
What will be forecasted price of unleaded gas if the value of independent variables are as follows:
Crude Oil = 85; S&P500 = 1725; Price of $ = 0.90 Euros; PDI = 800
$2.71
$3.04
$2.66
$2.99
Coefficient t-statistics Intercept 0.5871 68.90 Crude Oil 0.0651 32.89 S&P 500 -0.0020 18.09 Price of $ -0.0415 14.20 PDI 0.0001 17.32Explanation / Answer
unleaded gas= 0.5871+(85*0,0651)+(1725*-0.002)+(0.9*-0.0415)+(800*0.0001)
=$2.71
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.