10-13.19 You are analyzing the after-tax cost of debt for a firm. You know that
ID: 2725850 • Letter: 1
Question
10-13.19
You are analyzing the after-tax cost of debt for a firm. You know that the firm's 12-year maturity, 8.25 percent semiannual coupon bonds are selling at a price of $863.06. If these bonds are the only debt outstanding for the firm. What is the current YTM of the bonds? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, e.g. 1.2514 and final answer to 2 decimal places, e.g. 15.25%.) What is the after-tax cost of debt for this firm if it has a marginal tax rate of 34 percent? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, e.g. 1.2514 and final answer to 2 decimal places, e.g. 15.25%.) What is the current YTM of the bonds and after-tax cost of debt for this firm if the bonds are selling at par? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, e.g. 1.2514 and final answers to 2 decimal places, e.g. 15.25%.)Explanation / Answer
YTM = [Coupon Payment + (Face Value - Current price) / n] / (Face Value + Current price) / 2
Assuming Par Value is $1000
YTM = [82.5 + (1000 - 825)/ 12] / (1000+825)/2
= 97.083 / 912.50 * 100
= 10.6392%
YTM = 10.6392%
After tax cost of debt = 8.25% (1-.34) = 5.445%
If bond is selling at par, YTM = Coupon rate = 8.25%
After tax cost of debt remains the same at 5.445% as calculated above.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.