You purchased another bond with the following characteristics: $1,000 par value
ID: 2723841 • Letter: Y
Question
You purchased another bond with the following characteristics:
$1,000 par value 6.5% coupon, annual payments
25 years to maturity Callable in 7 years at $1,065.
You paid $1063.92 for the bond. Macaulay duration is 13.34 years
Assume market rates drop by 50 basis points.
a. What will be the new bond price?
b. Using modified duration, estimate the value of the bond following the decrease in interest rates.
c. The estimate (from part b), is fairly close to the actual (in part a). What explains the difference in the two values? Be specific.
d. Calculate the effective duration of this bond. Use shifts of 50 basis points.
e. Calculate the yield to call.
f. Of the three duration measures (Macaulay, modified, effective) which is the most appropriate measure for this bond? Why?
Explanation / Answer
Bond face value 1,000 Bond Price 1,063.92 Bond Annual interest @6.5%= 65 Years to Maturity = 25 YTM Formula= [Annual Interest+(Par Value-Market Value)/Years to Maturity]/(Par value+Market Price*2)/3 YTM =[65+(1000-1063.92)/25]/(1000+2*1063.92)/3 YTM is 6% Macaulay's Duration =13.34 years Modified duration = Macaulay's duration/(1+YTM)= 12.58 Years Assume YTM drops by 0.5% Bond Price will be : Years Ineterst +Maturity PV factor @5.5% PV of Cash flows Year 1 65 0.948 62 Year 2 65 0.898 58 Year 3 65 0.852 55 Year 4 65 0.807 52 Year 5 65 0.765 50 Year 6 65 0.725 47 Year 7 65 0.687 45 Year 8 65 0.652 42 Year 9 65 0.618 40 Year 10 65 0.585 38 Year 11 65 0.555 36 Year 12 65 0.526 34 Year 13 65 0.499 32 Year 14 65 0.473 31 Year 15 65 0.448 29 Year 16 65 0.425 28 Year 17 65 0.402 26 Year 18 65 0.381 25 Year 19 65 0.362 24 Year 20 1,065 0.343 365 1,119.50 a So new Price of the Bond = $ 1,119.50 b Modified Duration = 12.58 Yrs Interest cahneg =-0.5% So Price change will be =-Modified duration *Interest change =-12.58*-0.5%=6.29 % increase No Changed price =1063.92*1.0629= $ 1,130.84 c There is a difference due to the call feature which may cahnage in cash dlow and that is not accounted by modofied duration. d When interest goes up by 0.5%, Thn YTM =6.5% Price change =-12.58*0.5%=-6.29% So New Price =1063.92*0.9371= $ 997.00 Effective duration : (P1-P2)/[2*P0(Y2-Y1) Here P1=1130.84 P2=997 P0=1063.92 Y2-Y1=0.005 Effcetive Duration =(1130.84-997)/(2*1063.92*0.005) =12.58 Years e Yield to call= YTCFormula= [Annual Interest+( Call Value-Market Value)/Years to Call ]/(Call value+Market Price)/2 Bond face value 1,000 Bond Price 1,063.92 Bond Annual interest @6.5%= 65 Years to Maturity = 25 caLL Value = 1,065 Years to call 7 YTC =[65+(1065-1063.92)/7]/(1065+1063.92)/2 YTC =6.12% So Yield to call is 6.12% f For this bond effective duration is more appropriate as the bond has embeded call option and possibility of change in cash flow with change in interest rate.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.