You short sold 500 shares of stock at a price of $42 and an initial margin of 65
ID: 2721803 • Letter: Y
Question
You short sold 500 shares of stock at a price of $42 and an initial margin of 65 percent. If the maintenance margin is 40 percent, at what share price will you receive a margin call? What is your account equity at this stock price? (Do not round intermediate calculations. Round Margin call price to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
You short sold 500 shares of stock at a price of $42 and an initial margin of 65 percent. If the maintenance margin is 40 percent, at what share price will you receive a margin call? What is your account equity at this stock price? (Do not round intermediate calculations. Round Margin call price to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
Proceeds from short sale= No. of Shares *Stock Price of Share
= 500($42) = $21,000
Initial deposit = Proceeds from short sale * Intial Margin
= $21,000(.65) = $13,650
Account value =Proceeds from short sale+Initial deposit
= $21,000 + 13,650 = $34,650
Margin call price = Account Value /[No. of Shares+(maintenance margin*No. of Shares)]
= $34,650 / [500 + (.40 × 500)] = $49.5
Account equity = Account Value - (No. of shares*Margin call price)
=$34,650 – (500 × $49.5) = $9,900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.