You set up a simple circuit by connecting a 50 Ohm resistor to a battery. You ca
ID: 1460335 • Letter: Y
Question
You set up a simple circuit by connecting a 50 Ohm resistor to a battery. You cannot quite figure out the battery's voltage from the label, so you measure the current in the circuit and find that it is 39 mA. You want to get a sense of the strength of the average electric field through the resistor, so you measure the resistor's length to be about 1 mm.
Average Electric Field through the resistor's length = 1.95x10^3 V/m
A) You decide to estimate how much energy is lost to heat over 1 seconds.
How would you determine A)???
Explanation / Answer
Resistace of resistor R = 50
Current in the circuit I = 39 mA = 39 x 10-3 A
Length of resistor L = 1 mm = 10-3 m
Electric Field through the resistor is E = 1.95 x 103 V/m
Energy lost in heat per second is the power loss = I2 R = 0.07605 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.