A share of stock with a beta of .65 now sells for $46. Investors expect the stoc
ID: 2719133 • Letter: A
Question
A share of stock with a beta of .65 now sells for $46. Investors expect the stock to pay a year-end dividend of $2. The T-bill rate is 6%, and the market risk premium is 9%. a. Suppose investors believe the stock will sell for $48 at year-end. Is the stock a good or bad buy? What will investors do? The stock is a buy and the investors . b. At what price will the stock reach an “equilibrium” at which it is perceived as fairly priced today? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Stock price $
Explanation / Answer
a)
As per CAPM
Required Rate of return = Rf + market risk premium*beta
Required Rate of return = 6 + 9*0.65
Required Rate of return = 11.85%
Expected return = (Expected Dividend + Next year share price - Purchase price)/Purchase price
Expected return = (2+48-46)/46
Expected return = 8.70%
Alpha = Expected return - Required Rate of return
Alpha = 8.70% - 11.85%
Alpha = -3.15%
Answer
The stock is a bad buy and the investors should sell the share immediately as its alpha is negative
b)
Constant Growth rate = Re - Expected Dividend/Share price
Constant Growth rate = 11.85% - 2/46
Constant Growth rate = 7.50%
Stock reach an “equilibrium” at which it is perceived as fairly priced today.
Stock price should be = 46*(1+7.5%)
Stock price should be = $ 49.45
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.