A project has an initial cost of $38,000 and a four-year life. The company uses
ID: 2715732 • Letter: A
Question
A project has an initial cost of $38,000 and a four-year life. The company uses straight-line depreciation to a book value of zero over the life of the project. The projected net income from the project is $1,200, $3,500, $3,800, and $4,500 a year for the next four years, respectively. What is the average accounting return?
8.55 percent
17.11 percent
69.74 percent
5.85 percent
34.21 percent
A project has an initial cost of $38,000 and a four-year life. The company uses straight-line depreciation to a book value of zero over the life of the project. The projected net income from the project is $1,200, $3,500, $3,800, and $4,500 a year for the next four years, respectively. What is the average accounting return?
Explanation / Answer
Projects Average Investment = (28500 + 19000 + 9500+ 0 )/4 = 19000
As yearly depreciation = 38000/4 = 9500; every year book value is reduced by 9500
Net Income = 1200 + 3500 + 3800 + 4500 = 13000
Average Return = 13000 /4 = 3250
Average Accounting return = 3250 / 19000 = 17.11%
Net income is calculated after considering depreciation expense and hence no adjustment for depreciation is reuired to be made
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.