Barton Industries expects next year\'s annual dividend, D1, to be $1.80 and it e
ID: 2715383 • Letter: B
Question
Barton Industries expects next year's annual dividend, D1, to be $1.80 and it expects dividends to grow at a constant rate g = 4.5%. The firm's current common stock price, P0, is $22.90. If it needs to issue new common stock, the firm will encounter a 4.8% flotation cost, F. Assume that the cost of equity calculated without the flotation adjustment is 12% and the cost of old common equity is 11.5%. What is the flotation cost adjustment that must be added to its cost of retained earnings? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations.
Explanation / Answer
Cost of equity with floatation cost = D1/P(1-f) +g
= 1.80/22.9 x (1-0.048) + 0.045
= 11.98%
a)
Cost of equity without floatation cost =12%
Floatation cost adjustment = Cost of equity with floatation cost - cost of equity without floatation cost
= 11.98% -12%
= (0.02%)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.