Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Titan Mining Corporation has 8.5 million shares of common stock outstanding, 250

ID: 2713209 • Letter: T

Question

Titan Mining Corporation has 8.5 million shares of common stock outstanding, 250,000 shares of 5 percent preferred stock outstanding, and 135,000 7.5 percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $34 per share and has a beta of 1.25, the preferred stock currently sells for $91 per share, and the bonds have 15 years to maturity and sell for 114 percent of par. The market risk premium is 7.5 percent, T-bills are yielding 4 percent, and Titan Mining’s tax rate is 35 percent.

What is the firm’s market value capital structure? (Round your answers to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))

1) Debt ______

2) Preferred Stock_______

3) Equity______

If Titan Mining is evaluating a new investment project that has the same risk as the firm’s typical project, what rate should the firm use to discount the project’s cash flows? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

a.

What is the firm’s market value capital structure? (Round your answers to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))

1) Debt ______

2) Preferred Stock_______

3) Equity______

Explanation / Answer

Answer (a)

Market value capital structure

Debt = 0.3305

Preferred stock = 0.0489

Equity = 0.6206

Answer (b)

Discount rate = 9.87%

Bonds

Number outstanding = 135000

Current Market Price = $1000 * 114% = $ 1140

Market Value of bonds = 135000 * 1140 = $153,900,000

Preferred stock

Current Market Price = $ 91

Number of Shares outstanding = 250,000

Market Value of Preferred stock = 250000 * 91 = $22,750,000

Common Stock

Current Market Price = $ 34

Number of shares outstanding = 8.5 Million

Market value of common stock = 34 * 8500000 = $ 289,000,000

Total Market Value of Company = $ 153,900,000 + $ 22,750,000 + $ 289,000,000

                                                           = $ 465,650,000

Weight of Debt in Market Capital Value = $ 153,900,000/$465,650,000 = 0.3305

Weight of Preferred stock in Market Capital Value = $ 22,750,000/$465,650,000 = 0.0489

Weight of common stock in Market Capital Value = $ 289,000,000/$465,650,000 = 0.6206

Calculation of cost of equity

Current Price = $34

Beta = 1.25

Market risk premium = 7.5%

T-Bill rate = 4% (risk-free rate)

As per CAPM, expected return on a stock

re = risk-free rate + Beta * risk premium

re = 4% + 1.25 * 7.5%

re = 4% + 9.375% = 13.375% or 13.38% (rounded off)

Calculation of Cost of Preferred stock

Current Price =$ 91

Dividend = 5%

Dividend Amount = $ 5

Cost of preferred stock = $ 5 / $ 91 = 0.05494 or 5.49%

Calculation of Cost of Debt

Par Value = 1000

Coupon rate = 7.5% semi annual

Semi-annual coupon amount = 1000 * 7.5% * 0.5 = 37.5

Time to maturity = 15 years = 15*2 = 30 semi-annual periods

Current Price = 114% of Par = 1000 * 114% = $ 1140

Let r be the rate of return, then

1140 = 37.5 * (1-(1/(1+r/2)^30))/(r/2)) + 1000/(1+r/2)^30

1140 - 37.5 * (1-(1/(1+r/2)^30))/(r/2)) - 1000/(1+r/2)^30 = 0

Let r = 6% or r/2 = 3%, then LHS will be

= 1140 - 37.5 * (1-(1/(1.03)^30))/(0.03)) - 1000/(1.03)^30

= 1140 – 37.5 * (1-(1/(2.427262)/(0.03)) - 1000/2.427262

= 1140 – 37.5* (1-0.411987)/0.03 – 1000 * 0.411987

= 1140 – 37.5 * 0.588013/0.03 – 411.9868

= 1140 – 37.5 * 19.60044 – 411.9868

= 1140 – 735.0166 – 411.9868

= -7.00331

Let r = 6.1% or r/2 = 3.05%. LHS will be

= 1140 - 37.5 * (1-(1/(1.0305)^30))/(0.0305)) - 1000/(1.0305)^30

= 1140 – 37.5 * (1-(1/(2.462861)/(0.0305)) - 1000/2.462861

= 1140 – 37.5* (1-0.406032)/0.0305 – 1000 * 0.406032

= 1140 – 37.5 * (0.593968/0.0305) – 406.0319

= 1140 – 37.5 * 19.47437 – 406.0319

= 1140 – 37.5 * 730.2887 – 406.0319

= 3.679444

r = 0.06 + (-7.00331 * (0.06-0.061)/(3.679444-(-7.00331))

r = 0.06 + 0.00700331/10.682754 = 0.03 + 0.0006555

r = 0.0606555 or 6.07% (rounded off)

Tax rate = 35%

After-tax cost of debt = 6.07% * (1-tax rate) = 6.07 * (1-0.35) =6.07 * 0.65 = 3.94%

Weighted Average cost of capital WACC = weight of debt * after tax cost of debt + weight of preferred stock * cost of preferred stock + weight of equity * return on equity

WACC = 0.3305 * 3.94% + 0.0489 * 5.49% + 0.6206 * 13.38%

WACC = 1.30217% + 0.268461% + 8.303628%

WACC = 9.874259% or 9.87% (rounded off)

The firm should use the rate of 9.87% as discount rate to evaluate the projects which has the same risk as firm’s current risk.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote