Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.72 per share and sells fo
ID: 2711920 • Letter: E
Question
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.72 per share and sells for $31 a share.
If investors believe the growth rate of dividends is 3% per year, what is the opportunity cost of capital?(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If investors' opportunity cost of capital is 10%, what must be the growth rate they expect of the firm?(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If the sustainable growth rate is 7% and the plowback ratio is .5, what must be the return on equity ROE? (Round your answer to 2 decimal places.)
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.72 per share and sells for $31 a share.
Explanation / Answer
a..
P0 = D1/Ke – g
31= (1.72x1.03) / Ke – 0.03
31Ke – 0.93=1.7716
Ke = 2.7016/31
Ke = 0.087 = 8.7%
b..
P0 = D1/Ke – g
31 = 1.7716/.10-g
3.1 – 31g = 1.7716
g= 0.04285 = 4.285%
c.. plowback ratio = 0.5
D1 = 1.72 X 1.07 = 1.8404
Net income for equity share holder (EPS) = 1.8404/.5= 3.6808 per share
P0 = Current market price, D1= Dividend at end of year 1,g = growth, Ke = cost of equity
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.