Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ABC Corp. has 10 million shares of common stock outstanding. The common stock cu

ID: 2710742 • Letter: A

Question

ABC Corp. has 10 million shares of common stock outstanding. The common stock currently sells for $65 per share and has a beta of 0.75. The market risk premium is 8 percent and the risk-free rate is 3 percent.

The company has 2 million shares of preferred stock outstanding. The preferred stock currently sells for $80 per share and pays 4 percent dividend for each $100 face value.

The company also has 1 million semiannual bonds outstanding with a 6% coupon interest rate and par value $1,000 each. The bonds have 20 years to maturity and sell for 115 percent of the par. The company's average tax rate is 35 percent. Answer the following questions.

(1) Compute the cost of common equity (RE), the preferred stock (RP), and the pre-tax cost of bond (RD)?

(2)What are the capital structure weights (WE, WP, and WD)?

(1) 9%, 5%, 4.82% (2) 0.33, 0.08, 0.59

(1) 9%, 5%, 4.82% (2) 0.36, 0.09, 0.55

(1) 9%, 5%, 3.13% (2) 0.33, 0.08, 0.59

(1) 9%, 5%, 3.13% (2) 0.36, 0.09, 0.55

(1) 6.75%, 5%, 4.82% (2) 0.33, 0.08, 0.59

(1) 9%, 5%, 4.82% (2) 0.33, 0.08, 0.59

(1) 9%, 5%, 4.82% (2) 0.36, 0.09, 0.55

(1) 9%, 5%, 3.13% (2) 0.33, 0.08, 0.59

(1) 9%, 5%, 3.13% (2) 0.36, 0.09, 0.55

(1) 6.75%, 5%, 4.82% (2) 0.33, 0.08, 0.59

Explanation / Answer

(1) 9%, 5%, 4.82% (2) 0.33, 0.08, 0.59

Notes: 1. cost of common equity = risk free return + B(market risk premium)

   = 3% + 0.75(8%)

   = 3% + 6%

   = 9%

   cost of preferred stock = dividend / net proceed

   = (4% * 100) / $80 * 100

   = 5%

   cost of bond = interest + (par value - net proceed) / life of bond

   per value + net proceed /2

   = 6% * $1000 + ( 1000 -1150 )/20

   (1000+1150)/2

  

   = 60 - 7.5

1075

  

   = 4.82%

Net proceed of bond = 115% * $1000 = $1150

2. Weights cost of capitals ( Amount in Millions S)

total value of firm

common stock = $650 m ( 10m shares * $65)

preferred stock = $160 m ( 2m shares * $80)

bond = $ 1150 m ( 1m bond * $1150)

   $1960 m

  WE = $650m / $1960m = 0.33

WP = $160m /$1960m = 0.08

WD = $1150m / $1960m = 0.59

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote