ABC Company reported the following information for 2019: Sales .................
ID: 2525784 • Letter: A
Question
ABC Company reported the following information for 2019: Sales ............................... 14,000 units Margin .............................. 25% Variable cost per unit .............. $8.80 Average operating assets ............ $550,000 Return on investment ................ 14% Minimum required rate of return ..... 9% Management of ABC Company is beginning to budget for 2020 and would like answers to some what-if scenarios. Calculate the number of units ABC Company needed to sell in 2019 in order for its residual income to be 204% larger than what was reported
Explanation / Answer
As we know that, return on investment = net income / Avg. operating assets and here it is given to be 14 % .
So, 14 % = Net income / 550000
Net income = $ 77000
Given margin = 25 % which means net income / sales = 25 % , sales = 77000 / 25 % = $ 308000
Selling price per unit = 308000 / 14000 = $ 22 per unit
Now residual Income = Actual Income - Required operating income
77000 - ( 550000 * 9 % ) = $ 27500
Propsed residual income = 27500 + 204 % = $ 83600
For this Actual Income need to be :-
Actual Income - ( 550000 * 9 % ) = 83600
Actual Income = $ 133100
Now again,
margin = 25 % which means net income / sales = 25 % , sales = 133100 / 25 % = $ 532400
No. of units to be sold = 532400 / 22 = 24200 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.